Alan Adı Firmanız Transfere İzin Vermiyorsa Ne Yapmalısınız?
Hazırlayan - Yayınlama Tarihi: 19 Haziran 2020
Son dönemde yapılan alan adı kampanyalarının bazılarında alan adınızı transfer edemeyeceğinizi belirtiliyor. Peki biz müşteriler bu konuda neler yapabiliriz?

Doların ülkemizde yükselmesi ile alan adı kayıt etmek isteyen müşteri ve yatırımcılar kampanya ve indirimleri takip etmek zorunda kaldı. Ancak bazı kayıt firmaları kayıt ettiğiniz alan adını belirli süreler de yada temelli olarak başka bir firmaya transferini yasaklıyor. Bugün ki yazımızda böyle bir durumla karşılaştığınızda neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Bildiğiniz üzere alan adı kayıt firmaları size kayıt, transfer ve yenileme kampanyalarında sizlere belirli koşullar sunmakta. Alan adlarında yetkili kuruluş ICANN size sunulan bu koşulların kayıt sözleşmesinin bir parçası olduğunu belirtmektedir. Yani siz bu firmalardan alan adı kayıt,transfer ve yenileme kampanyalarını kullanırken bu koşulları da kabul etmiş olursunuz. Bu sebeple ilerleyen dönemlerde kayıt firmanız kabul ettiğiniz sözleşmeye ve koşullara uyarak transfer talebinizi ret edebilir.

Ancak bu ret kararının kabul ettiğiniz sözleşme ve koşullara uymadığını düşünüyorsanız ICANN aşağıdaki adımlardan birini uygulayabileceğinizi belirtmekte. ICANN ‘a göre;

  1.  Alan adı konusunda uzman avukatlara danışarak sorunuzu hukuk yoluyla çözebilirsiniz.
  2. Buraya tıklayarak ICANN Alan Adı Transferi Şikayet Formunu doldurunuz. Form doldurulduktan sonra 5 gün içerisinde ICANN şikayetinizi inceleyecek ve size cevap verecektir. Bu süre zarfında ICANN alan adı kayıt firmanız ile de iletişime geçerek şikayeti ve kabul ettiğiniz koşul ve sözleşmeleri de inceleyecektir.

Eğer kabul ettiğiniz koşul ve sözleşmelerde transfer ile ilgili herhangi bir madde yoksa yukarıdaki 2 adımdan birini uygulayarak alan adınızı transfer edebilirsiniz.

Bilgi Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın