Godaddy Gizlilik İçin İletişim Bilgilerini Gizliyor
Hazırlayan - Yayınlama Tarihi: 9 Haziran 2020
19 milyon müşteriye ve 78 milyon alan adına hizmet veren Dünyanın önde gelen alan adı sağlayıcılarından Godaddy bugünden itibaren Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliğine uyarak Whoisler de iletişim bilgilerini gizliyor.

Domainnamewire sitesinin duyurduğu habere göre Godaddy Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliğine (GDRP)  uyarak tüm müşterilerinin Whois bilgilerinde telefon ve mail bilgilerini gizlemeye başladı. Ayrıca kullanıcılar Godaddy de arattıkları alan adlarının yanında Temel Gizlilik Korumasını içerir şeklinde ifade görmeye başladı. Böylece şirket müşterilerini spam mail ve mesajlardan korumuş oldu. Aşağıdaki resimde örnek bir whois bilgisini görebilirsiniz.

Peki Nasıl Ulaşacağız?

Şirketin bu hamlesi her ne kadar müşterilerini spam mail ve mesajlardan korumuş olsa da alan adı yatırımcılarının, araştırmacıların ve güvenlik güçlerinin alan adı sahiplerine ulaşmaları zorlaşmış oldu. Ancak Godaddy zaten herhangi bir yasadışı durumda gerekli bilgileri güvenlik güçleri ile paylaşıyordu. Şirket bu politikasına ilerleyen dönemlerde de devam edecek. Ayrıca şirket alan adı yatırımcıları ve araştırmacıların alan adı sahibine ulaşması için özel iletişim sayfalarını yayına aldı.
Yatırımcılar ve araştırmacılar Alan adı sahibine ulaşmak için yukarıda ki resimden de görülebileceği gibi mail bölümlerinde verilen

Select Contact Domain Holder link at https://www.godaddy.com/whois/results.aspx?domain=teknoneed.com

adresine girerek bot olmadıklarını doğrulamaları gerekiyor. Daha sonra kullanıcılar Whois bilgilerinin en alt bölümünde yer alan Alan Adı Sahibi ile İletişime Geçin linkine tıklayarak resimdeki gibi alan adı sahibi ile iletişime geçebilecekler.

 

Şirket hazırladığı iletişim sayfalarında alan adının kayıt sorumlusu, teknik sorumlusu veya yöneticisi ile iletişime geçmenize izin veriyor. Eğer alan adı sahibi gerekli görürse sizinle kendi maili üzerinden iletişime geçiyor. Ancak bazı durumlar da alan adı sahibi sizinle iletişime geçmeyeceğini de göz önünde bulundurun.

Yeni Alan Adı Gizlilik (Whois Privacy) Koruma Planları Geldi.

Godaddy bilindiği üzere alan adları için belirli bir ücret karşılığı alan adı bilgilerinizi gizliyordu. Şirket whois bilgilerinde iletişim bilgilerini gizleme kararından sonra daha önceden alan adı gizlilik (Whois Privacy) paketi almış kullanıcılarına mail göndererek yeni alan adı gizlilik paketlerine davet ediyor. Ayrıca Domainnamewire sitesine açıklama yapan Godaddy Domain Bölümü Başkan Yardımcısı Paul Bindel yeni gizlilik paketlerine geçmek istemeyen kullanıcılara uygun bir şekilde geri ödeme yapılacağını belirtti.

Godaddy yeni gizlilik paketlerine Tam Alan Adı Gizliliği ve Koruması ve Üst Düzey Alan Adı Gizliliği ve Koruması adlarını verdi. Tam Alan Adı Gizliliği ve Korumasında müşterilerine ek olarak alan adınızın bulunduğu il ve ülkeyi gizleyeceği gibi alan adı sahipleri için spam korumalı özel eposta vaat ediyor. Şirket ayrıca alan adının kayıt süresinin bitmesine ve kötü niyetli transferlere engel olunacağını belirtiyor. Godaddy Üst Düzey Alan Adı Gizliliği ve Koruması paketinde ise Tam Alan Adı Gizliliği ve Korumasına ek olarak alan adınızının kötü amaçlı özel tarama yazılımlarından koruyacağını ve alan adınız için arama motorlarının kara listelerini izleyeceğini belirtiyor.

Godaddy ‘in bu hamlesinin ilerleyen günlerde nasıl sonuçlara yol açacağını hepimiz göreceğiz. Ayrıca konu ile alakalı Domainnamewire haberine ulaşmak için buraya Godaddy yeni gizlilik paketlerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Haber GodaddyYorumlar

Ömer dedi ki:

İletişim bilgilerinin gizlenmesi bence doğru bir adım

Bir cevap yazın