ICANN Ve Wild West Domains Teknoclouds Hakkında Ne Düşünüyor?
Hazırlayan - Yayınlama Tarihi: 7 Temmuz 2021
Kayıt operatörleriyle sorun yaşayan ve bünyesindeki alan adlarının iptal edilmesi sorunları ile boğuşan Teknoclouds şirketini müşteriler ICANN ve Wild West Domains şirketine şikayet etmeye ve bilgi almaya çalıştılar. Bizde bu yazımızda size ICANN ve Wild West Domains şirketinin son günlerde yaşanan olaylar hakkında ne düşündüğünü ve nasıl bir aksiyon aldıklarını özetlemeye çalıştık

2017 yılında kurulan Teknoclouds son zamanlarda yaptığı cesur kampanya ve indirimler ile birçok kişinin alan adı kayıtlarında ilk tercihi olmuştu. Firma bu dönemde adını duyurmuş ve büyük bir güven kazanmıştı. Ancak son günler içinde kayıt operatörleriyle sorun yaşayan firma bünyesindeki alan adlarının park pozisyonuna çekilip iptal edilmesiyle büyük bir güven kaybına uğradı. Ayrıca firmanın yoğunluktan dolayı transfer kodlarını zamanında ulaştıramaması ve destek sisteminin tamamen kapatılması nedeniyle müşteriler firmayı ICANN ve Wild West Domains şirketine şikayet etmeye başladılar. Bizde bu yazımızda size ICANN ve Wild West Domains şirketinin son günlerde yaşanan olaylar hakkında ne düşündüğünü ve nasıl bir aksiyon aldıklarını özetlemeye çalıştık.

ICANN: Önce Wild West Domains İle İletişime Geçin

ICANN açılımı Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) olan ve görevi interneti merkezi bir koordinasyon gerektiren teknik, idari ve politika geliştirme görevlerini koordine etmektir. ICANN bu görev dahilinde alan adı uzantılarının kullanabilme ve satış yetkilerini yönettiği gibi bu uzantılarda son karar verici olarak da görev alır.

ICANN son günlerde yaşanan Teknoclouds şikayetlerinde ilk olarak kayıt operatörü ile iletişime geçmemizi istiyor. Teknoclouds sorun yaşadığı alan adlarında Wild West Domains kayıt operatörünü kullanıyordu. Yani ICANN önce alan adı transferi ve park konularında kayıt operatörü Wild West Domains şirketi ile iletişime geçmemizi öneriyor. Eğer kayıt operatörü Wild West Domains size olumsuz bir cevap verirse yada taahhüt ettiği gün içerisinde herhangi bir şekilde cevap vermezse ICANN şikayetinizi değerlendirmeye alıyor. Aynı şekilde ICANN alan adı işlemlerinde kabul ettiğiniz firma ve operatör sözleşmelerinin bağlayıcı olduğunu da hatırlatıyor.

Wild West Domains: Teknoclouds Müşterimiz Değil

Wild West Domains 2002 yılında kurulmuş ve Godaddy bünyesinde hizmet veren ICANN akrediteli kayıt operatörüdür. Konu hakkında ulaştığımız Wild West Domains destek ekibi Teknoclouds firmasının kendilerinin doğrudan müşterisi olmadığını söylüyor. Firmanın alan adlarını direk olarak Wild West Domains üzerinden değil Microsoft Azure üzerinden kayıt ettiğini belirtiyor. Wild West Domains bu kayıt işlemlerinde Microsoft Azure ‘ye reseller hizmeti verdiği için alan adlarında Wild West Domains kayıt operatörü olarak gözüküyor. Ancak alan adları Teknoclouds firmasının hesaplarında ve sistemlerinde olmadığını belirtiyor. Alan adları Microsoft Azure üzerinden kayıt edildiği için alan adları Microsoft Azure hesapları ve sistemlerinde bulunuyor. Bu yüzden Wild West Domains bizden Microsoft Azure ile iletişime geçmemizi istiyor. Wild West Domains buradaki bağlantıya tıklayarak Microsoft Azure üzerinden destek talebi oluşturmanızı istiyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta destek alacağınızı bölümü “APP Service Domains” olarak seçmeniz lazım.

Wild West Domains destek ekibi ayrıca eğer alan adınızın kayıt tarihi 1 Temmuzdan sonra ise park pozisyonuna alınıp iptal edileceğini belirtiyor. İptal edilen alan adınızı başka bir firma aracılığı ile tekrardan kayıt yapabilirsiniz. Tabiki alan adınız önemli ve projelik bir alan adı ise backorder ve ilk gelen alır kuralı yüzünden başkalarına kaptırma olasılığınızın olduğunu unutmayın.

Wild West Domains destek ekibi şuan içerisinde alan adlarının Azure üzerinden kayıt edilmesi yüzünden daha fazla destek sağlayamacağını belirtiyor. Ekip açıklamasını Teknoclouds firmasının müşterilerine adil ve açık sözlü davranmadığı için özür dileyerek bitiriyor.

Açıklamaların iletişime geçtiğimiz destek ekipleri tarafından yapıldığını unutmayın. Firmalar kendi aralarında bizim bilmediğimiz sözleşmeler ve protokoller yapmış olabilirler. Ve bu sözleşme ve protokoller açıklandığı zaman durum farklı bir hal alabileceğini unutmayın.

Yaşanılan sorun ve mağduriyet hakkında yeni ayrıntılar geldikçe yeni haberler ile sizi bilgilendireceğiz.

Haber TeknocloudsYorumlar

izzet dedi ki:

Godaddyninde wild west domaininde teknoclouds denen sahtekarıda ALLAH a havale ediyoruz bu kadar mağdur var bunlar acretideyiz diye geçinsinler bundan sonra godaddy ve türk firmaları benim için bitmiştir.

Bir cevap yazın